Dla kogo kasa fiskalna

Dla kogo kasa fiskalna

Prawo podatkowe w Polsce jasno określa, kto musi posiadać kasę fiskalną. Do niedawna sytuacja z kasami była taka, że kupowali ją jedynie ci, którym nie chciało się liczyć na kartce wszystkich sprzedanych towarów. Kasa fiskalna jest na tyle zaawansowanym technologicznie urządzeniem, że samemu oblicza podatek konieczny do zapłaty za sprzedany towar. Od razu warto zaznaczyć, ile kosztuje takie urządzenie. Jeśli prowadzimy małe przedsiębiorstwo, to nie potrzebujemy rozbudowanej kasy fiskalnej, więc wydamy na nią maksymalnie 3000 złotych. Jeśli zaś sprzedajemy bardzo wiele różnego towaru, gdzie do każdego przyporządkowany jest inny podatek VAT, to wtedy musimy kupić urządzenie nawet za 10 000 złotych.

Dla kogo kasa fiskalna

Kasa do sklepu

Nie oszukujmy się – nie da się prowadzić sklepu bez kasy fiskalnej, bo to strasznie uciążliwe. Ze statystyk wynika, że ponad 90% sklepów w Polsce posiada kasy fiskalne. W przypadku dużych sieci hipermarketów mowa oczywiście o kilkunastu sztukach tych urządzeń.

Kasa dla przedsiębiorców

Zazwyczaj firma wystawia faktury, ale w wielu przypadkach muszą one zakupić kasę fiskalną. Kiedy firma musi ją zakupić? Kiedy przekroczy 20 000 złotych netto sprzedaży bez rachunkowej. Mowa tutaj oczywiście o skali rocznej. Z analizy rynku wynika, że tylko 30% przedsiębiorstw jest zmuszonych do posiadania kasy fiskalnej. Pozostałe 70% notuje sprzedaż bez rachunkową na pułapie 10 000 złotych netto rocznie.

 

Kasa fiskalna jest zaawansowanym urządzeniem pozwalającym na łatwiejszą pracę, jednak nie każdy przedsiębiorca musi ją posiadać.