Co to jest kasa fiskalna?

Co to jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna co to takiego?

Kasa fiskalna jest to urządzenie do generowania / drukowania paragonów. Dzięki niej klient otrzymuje rachunek za zakupione towary i w razie reklamacji przynosi go jako dowód zakupienia. O kasach fiskalnych napisano już bardzo wiele i można temat ten uznać za drażliwy zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Dlaczego? Gdyż większość z nich jest w stanie zrobić absolutnie wszystko, by tylko nie musieć kupować kasy fiskalnej.

Co to jest kasa fiskalna?

Po co nam kasa fiskalna

Kas fiskalnych zazwyczaj używa się w sprzedaży detalicznej. Na pewno Państwo wiecie jak wygląda taka kasa, gdyż codziennie mijacie się z nimi w sklepach. Urządzenie to jest odpowiednio zaprogramowanie do ustalania cen oraz obliczania podatku od zakupionych towarów. Zazwyczaj koszt kasy fiskalnej to wydatek rzędu 10 000 złotych. Co ciekawe to fakt, że urzędy pracy są w stanie sfinansować ten zakup dając na niego aż 90% potrzebnej kwoty. Oprócz sklepów, również firmy zajmujące się zupełnie czymś innym muszą posiadać kasę fiskalną. Mowa tutaj o przedsiębiorstwach, które w sprzedaży bez rachunkowej przekroczyły kwotę 20 000 złotych. Wtedy muszą zakupić kasę aby móc wystawiać paragony za zakupione przez ich klientów towary. Zazwyczaj kasa potrzebna takim firmom jest mniej zaawansowana technologicznie, a więc dużo tańsza. Wydatek 2000 – 2500 złotych będzie więc odpowiednim.

 

Kasa fiskalna jest potrzebnym urządzeniem, bo dzięki niej klient otrzymuje dowód zakupu towaru. Od niektórych towarów można odzyskać podatek VAT, zatem kasa jest ukłonem w stronę klientów, a nie firm.