Lustrzanki cyfrowe – czy warto kupic?

Lustrzanki cyfrowe – czy warto kupic?

Współczesne lustrzanki cyfrowe dają nam sposobność podpięcia dowolny obiektywu w zależności od
fotografowanego obiektu.
Czyli przykładowo: chcemy robić zdjęcia dzikiego ptactwa, podpinamy obiektyw o ogromnych rozmiarach, który
korzystając ze statyw pozwoli nam zrobić ostre i jasne zdjęcie  bardzo odległe.

Szczególny emfazę stawiamy tutaj na słowo wyraźne i jasne, gdyż jak wiadomo każdy aparat, nawet ten najtańszy zarejestruje zdjęcie na dużą odległość.

Niestety będzie ono na pewno nieostre i zazwyczaj niskiej jakości i kontrastu. Dzięki lustrzance, możemy wykorzystać dowolny obiektyw, nawet ten innego producenta niż aparat.

Oczywiście tutaj ograniczy nas tylko zasobność portfela – gdyż dobre obiektywy kosztują od kilkuset do
kilkudziesięciu tysięcy za sztukę.
Dlatego wielu szczególnie tych rozpoczynających przygodę fotoamatorów wykorzystuje te bazowe, a przez to tanie obiektywy załączone przez producentów do kompletu.

Dwa najpopularniejsze z nich to 18 – 55 mm, najtańszy z dostępnych na rynku aparatów, oraz o wiele bardziej uniwersalny 18 – 105 mm, który możemy z pewnością polecić już nawet bardziej wtajemniczonym adeptom fotografii.

Czy kupić lustrzankę przykładowe koszty

Jeśli więc chodzi o dalsze koszty to zakup lustrzanki cyfrowej nigdy nie będzie tanim rozwiązaniem.

Każdy nowoczesny aparat kompaktowy typu mega zoom będzie zazwyczaj robić lepsze zdjęcia przy pomocy wbudowanego w urządzenie obiektywu.
A to z powodu że obiektyw kompaktu jest bardzo uniwersalny – sprawdzi się zarówno przy zdjęciach przyrody, w plenerze jak i w ciemniejszych miejscach.
Natomiast ten obiektyw dołączany do zestawu z lustrzanką z samej zasady nie jest i nigdy nie będzie tak uniwersalny. Jego zastosowanie jest mocno ograniczone. Chcąc je poszerzyć koniecznym jest zainwestować w dodatkowe szkła.

Jeśli uznasz że nie będziesz miał pieniędzy na dalszą inwestycję w sprzęt, chęci i czasu, zakładasz że wystarczy Ci obiektyw standardowy – nie kupuj lustrzanki. Lepiej kup zwykłą cyfrówkę lub nawet droższą „małpkę” – gwarantuję że lepiej na tym wyjdziesz, gdyż zdjęcia będą po prostu lepsze a całą inwestycja w sprzęt znacznie tańsza.